Częścią mechaniczną która jest sercem agregatu prądotwórczego jest prądnica prądu przemiennego. Prądnica prądu przemiennego zespołu prądotwórczego to urządzenie przetwarzające energię mechaniczną dostarczaną przez silnik spalinowy na energię elektryczną w postaci prądu przemiennego. W tym celu wykorzystuje się zjawisko indukcji siły elektromotorycznej powstającej w wyniku ruchu obrotowego uzwojeń (przewodników) w polu magnetycznym. Mówimy wówczas o zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Prądnice prądu przemiennego w agregatach prądotwórczych dzielą się (ze względu na budowę) na prądnice synchroniczne i asynchroniczne. Prądnice możemy podzielić także, uwzględniając stopień ochrony (IP) lub ilość faz( 1 lub 3). Prądnica składa się z części nieruchomej zwanej stojanem i ruchomej zwanej winnikiem. Umiejscowienie łożyska z jednej strony oraz sztywne kołnierzowe połączenie z korpusem silnika gwarantuje trwałość zespołu i relatywnie cichą pracę.
Prądnice synchroniczne w agregacie prądotwórczym.
Prądnice synchroniczne składają się z ruchomego wirnika i stojana na stałe mocowanego w korpusie agregatu. Wirnik umieszczony jest wewnątrz stojana i stanowi rdzeń magnetyczny, którego uzwojenie osadzone jest na osi sztywno połączonej z wałkiem zdawczym silnika. Uzwojenie stanowi cewka wzbudzająca, przez którą płynie prąd stały doprowadzany z zewnętrznego źródła (prądnicy silnika spalinowego). Prąd ten wytwarza stałe pole magnetyczne wirnika, gdyż każda cewka staje się w tej sytuacji elektromagnesem. Obrót wirnika (a więc i pola magnetycznego) powoduje zmianę strumienia pola magnetycznego oddziałowującego na uzwojenia stojana. Zgodnie z prawami fizyki mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej. W wyniku tego zjawiska indukuje się napięcie przemienne w uzwojeniach stojana i na końcówkach mocy (odczepach stojana) pojawia się prąd przemienny o przebiegu sinusoidalnym. Dla uzyskania odpowiedniej częstotliwości napięcia wirnik musi obracać się z odpowiednią prędkością (na przykład 3000 obr/min). Nazwa tego typu prądnicy związana jest z zasadą działania opartą o synchronizację prędkości obrotowej wirnika i pola magnetycznego generowanego w stojanie. Pole wirnika i stojana wiruje w tym samym kierunku i z taką samą prędkością. Stojan stanowi zewnętrzną, nieruchomą część prądnicy. Na obwodzie stojana umieszczone są uzwojenia (cewki), w których indukuje się napięcie przemienne, które po „obróbce” przekazywane jest na gniazda. Wytwarzany prąd może być jedno- lub trójfazowy – zależy to od liczby uzwojeń.
Prądnica jednofazowa
Prądnice asynchroniczne w agregacie prądotwórczym.
Prądnice asynchroniczne podobnie jak prądnice synchroniczne, składają się z dwóch zasadniczych elementów: wirnika i stojana. Wirnik stanowi pakiet sztancowanych (izolowanych) blach stalowych jednostronnie pokrytych preparatem krzemowym. Napięcie z sekcji kondensatorów przekazane na stojan wzbudza pole elektromagnetyczne oddziałowujące na obracający się wirnik. W obracającym się wirniku, a więc w pakiecie wirnika, następuje kompensacja energii. Pracujący silnik spalinowy obraca wirnik (rdzeń), który powoduje jednoczesne wirowanie pola magnetycznego. Zmienność pola magnetycznego względem stałych uzwojeń (cewek) stojana indukuje w nich siłę elektromotoryczną. W zależności od liczby uzwojeń wytwarzany prąd jest jedno- lub trójfazowy. Prądnice asynchroniczne wyposaża się dodatkowo w kondensator.
Różne modele agregatów posiadają inną specyfikację oraz części. W naszym zakładzie oprócz części zamiennych do prądnicy synchronicznych i asynchronicznych można znaleźć wiele innych część do agregatów prądotwórczych. Części zamienne znajdują się na naszym magazynie, dzięki czemu oferujemy od ręki szeroki dostęp do część wielu producentów agregatów.