prądnica jednofazowa

Częścią mechaniczną która jest sercem agregatu prądotwórczego jest prądnica prądu przemiennego. Prądnica prądu przemiennego zespołu prądotwórczego to urządzenie przetwarzające energię mechaniczną dostarczaną przez silnik spalinowy na energię elektryczną w postaci prądu przemiennego. W tym celu wykorzystuje się zjawisko indukcji siły elektromotorycznej powstającej w wyniku ruchu obrotowego uzwojeń (przewodników) w polu magnetycznym. Mówimy wówczas o zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Prądnice prądu przemiennego w agregatach prądotwórczych dzielą się (ze względu na budowę) na prądnice synchroniczne i asynchroniczne. Prądnice możemy podzielić także, uwzględniając stopień ochrony (IP) lub ilość faz( 1 lub 3). Prądnica składa się z części nieruchomej zwanej stojanem i ruchomej zwanej winnikiem. Umiejscowienie łożyska z jednej strony oraz sztywne kołnierzowe połączenie z korpusem silnika gwarantuje trwałość zespołu i relatywnie cichą pracę.

Prądnice synchroniczne w agregacie prądotwórczym.

Prądnice synchroniczne składają się z ruchomego wirnika i stojana na stałe mocowanego w korpusie agregatu. Wirnik umieszczony jest wewnątrz stojana i stanowi rdzeń magnetyczny, którego uzwojenie osadzone jest na osi sztywno połączonej z wałkiem zdawczym silnika. Uzwojenie stanowi cewka wzbudzająca, przez którą płynie prąd stały doprowadzany z zewnętrznego źródła (prądnicy silnika spalinowego). Prąd ten wytwarza stałe pole magnetyczne wirnika, gdyż każda cewka staje się w tej sytuacji elektromagnesem. Obrót wirnika (a więc i pola magnetycznego) powoduje zmianę strumienia pola magnetycznego oddziałowującego na uzwojenia stojana. Zgodnie z prawami fizyki mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej. W wyniku tego zjawiska indukuje się napięcie przemienne w uzwojeniach stojana i na końcówkach mocy (odczepach stojana) pojawia się prąd przemienny o przebiegu sinusoidalnym. Dla uzyskania odpowiedniej częstotliwości napięcia wirnik musi obracać się z odpowiednią prędkością (na przykład 3000 obr/min). Nazwa tego typu prądnicy związana jest z zasadą działania opartą o synchronizację prędkości obrotowej wirnika i pola magnetycznego generowanego w stojanie. Pole wirnika i stojana wiruje w tym samym kierunku i z taką samą prędkością. Stojan stanowi zewnętrzną, nieruchomą część prądnicy. Na obwodzie stojana umieszczone są uzwojenia (cewki), w których indukuje się napięcie przemienne, które po „obróbce” przekazywane jest na gniazda. Wytwarzany prąd może być jedno- lub trójfazowy – zależy to od liczby uzwojeń.

prądnica jednofazowa

Prądnica jednofazowa

Prądnice asynchroniczne w agregacie prądotwórczym.

Prądnice asynchroniczne podobnie jak prądnice synchroniczne, składają się z dwóch zasadniczych elementów: wirnika i stojana. Wirnik stanowi pakiet sztancowanych (izolowanych) blach stalowych jednostronnie pokrytych preparatem krzemowym. Napięcie z sekcji kondensatorów przekazane na stojan wzbudza pole elektromagnetyczne oddziałowujące na obracający się wirnik. W obracającym się wirniku, a więc w pakiecie wirnika, następuje kompensacja energii. Pracujący silnik spalinowy obraca wirnik (rdzeń), który powoduje jednoczesne wirowanie pola magnetycznego. Zmienność pola magnetycznego względem stałych uzwojeń (cewek) stojana indukuje w nich siłę elektromotoryczną. W zależności od liczby uzwojeń wytwarzany prąd jest jedno- lub trójfazowy. Prądnice asynchroniczne wyposaża się dodatkowo w kondensator.

Różne modele agregatów posiadają inną specyfikację oraz części. W naszym zakładzie oprócz części zamiennych do prądnicy synchronicznych i asynchronicznych można znaleźć wiele innych część do agregatów prądotwórczych. Części zamienne znajdują się na naszym magazynie, dzięki czemu oferujemy od ręki szeroki dostęp do część wielu producentów agregatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail, nie zostanie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

trzy × 3 =